Grudzień 05 2022 21:08:45
Strona główna Artykuły
 
Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
TWB Shopping Cart

Losowa Fotka

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Kama Starachowice-vebasta musisz się zarejestrować.

Ostatnie artykuły
Papierowa armata
Z dziejów rodzimej w...
Automat śpiewający
Nowy sposób fabrykac...
Mosty wiszące na łań...

Aktualnie online
Gości online: 33

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: marko1321

Kalendarz
Ni Po Wt śr Cz Pi So
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             

Nawigacja
Artykuły » Ciekawostki hist » Sensacja techniczna sprzed 4750 lat
Sensacja techniczna sprzed 4750 lat
PIERWSZA WIELKA BUDOWLA KAMIENNA

24 kilometry na południowy zachód od centrum Kairu, na pustynnym płaskowyżu opodal zachodniego brzegu Nilu, w Sakka-ra, leży starożytne cmentarzysko prawdaw-nej stolicy Egiptu — Memfisu. W miejscu tym grzebano już umarłych w końcu IV tysiąclecia p.n.e., w czasach kiedy pierwsza dynastia faraonów połączyła pod swym berłem w jedno państwo jego odrębne przedtem części — Egipt Dolny i Egipt Górny. W Sakkara znajdują się liczne grobowce — niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Są tam również ruiny świątyń oraz Serapeum, czyli podziemny cmentarz świętych byków — Apisów. Wszystkie te zabytki przyćmiewa jednak wspaniała Piramida Schodkowa, złożona z 6 potężnych stopni, oraz związane z nią budowle pomocnicze.

Images: komplex.jpgPiramidę Schodkową otaczał niegdyś wysoki na ok. 10 m mur kamienny, tworzący prostokąt o wymiarach w przybliżeniu 545 na 277 m. Spośród 14 znajdujących się w nim monumentalnych bram, 13 było pozornych, a tylko jedna prowadziła do wewnątrz, na obszar kultowy. Spora część tego terenu zabudowana była świątyniami, | kolumnadami i innymi ozdobnymi budowlami kultowymi. Przeznaczenia niektórych z nich można się tylko domyślać. Wszystkie one tworzyły tzw. kompleks piramidy będącej miejscem obrzędów związanych z pogrzebem, a następnie kultem pośmiertnym pochowanego w niej władcy.

Piramida schodkowa była grobowcem faraona Dżesera (zwanego też Dżoserem albo Zoserem), pierwszego z władców III dynastii, panującego ok. 2800 r. p.n.e. Stanowiła ona wówczas nie lada nowość, różniąc się swym kształtem, ogromem i jakością budulca od grobowców królów z poprzednich dynastii. Do czasów Dżesera bowiem władców Egiptu grzebano w podziemnych komorach, ponad którymi wznoszono z wysuszonej na słońcu cegły mulo-wej sporych rozmiarów prostopadłościany, o lekko nachylonych (z uwagi na budulec) bocznych ścianach. Archeologowie nazywają owe grobowce „mastabami" z powodu ich wielkiego podobieństwa do często spotykanych na wsi egipskiej ceglanych przy-murków o tej właśnie nazwie, stawianych na zewnątrz domów. Oczywiście pod każdą mastabą-grobowcem znajdowały się, obok komory grobowej, również inne pomieszczenia wypełnione rytualnymi przedmiotami oraz wszelkiego rodzaju skarbami stanowiącymi wyposażenie pośmiertne władcy.

Faraon Dżeser zlecił zbudowanie swojego grobowca w Sakkara swemu niezwykle utalentowanemu ulubieńcowi — Imhotepo-wi.Images: posarzek.jpg Jest to pierwszy w dziejach inżynier znany nam z imienia. Imhotep był wedle starożytnej tradycji, człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Byl mędrcem i doradcą króla w ważnych sprawach państwowych, a nawet czarodziejem, piastował wiele najwyższych urzędów, był wielkim kapłanem w Heliopolis, nade wszystko zaś zasłynął jako nadzwyczaj biegły lekarz. Byl czczony po śmierci jako cudotwórca-uzdrowiciel, a na całym obszarze Egiptu znajdowały się jego świątynie, do których tłumnie ściągali zewsząd chorzy w nadziei na uzdrowienie. Grecy utożsamiali go następnie ze swym bogiem medycyny Asklepiosem.

Nie wiemy oczywiście, w jakim stopniu legenda o Imhotepie odpowiada rzeczywistości. Jednego tylko możemy być pewni, a mianowicie tego, iż tradycja nie przesadziła, jeśli chodzi o jego talent architektoniczny. Z tego, co się zachowało do dziś z kompleksu grobowego Dżesera w Sak-kara, widać, że Piramida Schodkowa oraz jej budowle pomocnicze stanowiły niegdyś znakomicie skomponowaną imponującą całość. Wszystkie je zbudowano z pięknego, białego wapienia. Jest to pierwszy w dziejach budownictwa przykład użycia kamie-nia na tak wielką skalę. Przedtem stosowano go wprawdzie, ale rzadko i bardzo oszczędnie. Piramida Schodkowa oraz kompleks otaczających ją budowli w całości wymurowane z wapienia, musiały stanowić wówczas sensację nie lada jako pionierska nowość. Nic więc dziwnego, że starożytna tradycja przypisuje Imhotepowi również obok innych zasług, wynalezienie murarstwa z kamienia.

Images: przekroj.jpgBudowę grobowca Dżesera rozpoczęto od wydrążenia podziemi  wykuto w skalnym podłożu głęboki na 28 m szyb o przekroju kwadratowym 7 \ 7 m. Na dnie tego szybu zbudowano z granitowych bloków komorę grobową, do której prowadziło wejście przez otwór w sklepieniu. Po złożeniu faraona do grobu, otwór ten przykryto blokiem granitowym ważącym ponad 3 tony. Wokół komory grobowej wydrążono cztery korytarze oraz długi na przeszło 20 m chodnik wiodący w kierunku północnym. Złożono tam pośmiertne wyposażenie władcy.Nad podziemiami Imhotep wzniósł początkowo grobowiec w kształcie mastaby wysokiej na 8 m, o planie kwadratowym 63x63 m. Od mastab poprzednich faraonów różniła się ona tylko budulcem — zamiast z cegły mułowej wykonano ją z wapiennych bloków. Następnie budowniczy powiększył ją i nadał jej kształt prostokąta

0. wymiarach ok. 75 x 66 m — przykrywając nią również wyloty 11 szybów wiodących do komór grobowych najbliższej rodziny faraona. Na tej mastabie ustawił Imhotep trzy coraz mniejsze tworząc w ten sposób schodkowy grobowiec nowego typu. Nadal jednak niezadowolony ze swego dzieła architekt powiększył je znacznie w planie

1. dodał jeszcze dwa stopnie-mastaby. Ostatecznie grobowiec przybrał kształt piramidy złożonej z sześciu stopni, wysokiej na około 60 m. Podstawa jej jest prostokątem o wymiarach 140 na 118 m.

Images: piramida schodkowa.jpgTak powstała pierwsza piramida, a zarazem pierwsza wielka budowla wzniesiona z kamienia. Nie wiadomo, w jaki sposób i dlaczego dokonało się przejście od piramidy schodkowej do piramidy właściwej mającej kształt ostrosłupa. Prawdopodobnie, któryś z następnych nowatorów postanowił zapełnić przestrzenie pomiędzy stopniami. Nie wiadomo zresztą również, czy zmiany kształtu królewskich grobowców nie były związane ze zwycięstwem jakiegoś kultu religijnego nad innym wcześniejszym. Takim ogniwem pośrednim wydaje się piramida w Medum, należąca zapewne do jednego z następców Dżesera, faraona Huni — początkowo była ona ośmiostopniową piramidą schodkową, a ostateczna jej postać miała kształt ostrosłupa wysokości 92 m o kwadratowej podstawie 144x144 m. Panowanie następnej, IV dynastii, to okres budowy największych i najwspanialszych piramid, z których najsłynniejsze wzniesiono w Giza opodal dzisiejszego Kairu. Wszystkie te ogromne budowle wykonane zostały niezwykle prostymi środkami.Zarówno wyłamywanie i obróbka kamiennych bloków, jak ich transport, zwłaszcza pionowy, stanowiły wówczas niezwykle żmudne zadania. Kamienne elementy wciągano, aby umieścić je na odpowiednim miejscu w konstrukcji, po rampach ziemnych, które pod koniec budowy pokrywały niemal całą piramidę. Wiemy o tym na podstawie badań nie dokończonych przez starożytnych Egipcjan obiektów tego rodzaju. Budowniczowie piramid nie mieli jeszcze do dyspozycji żurawi ani innych „machin" do podnoszenia kamieni, wbrew temu, co przypuszczali niektórzy dużo późniejsi autorzy klasyczni, np. grecki historyk z V w. p.n.e. — Herodot. Niełatwe problemy inżynierskie związane z budową piramid (które nawet jeszcze dziś sprawiałyby sporo kłopotu) zostały rozwiązane przez ich twórców przede wszystkim dzięki znakomitej organizacji pracy i zaopatrzenia.

Mgr inż. Bolesław Orłowski

Źródło młody technik 7/1971
dodał Kama
Images: favicon.gif.icoKomentarze
#25281 | MyInstaSave dnia sierpień 04 2022 05:58:01
#25282 | Gods of Seo dnia sierpień 04 2022 07:23:43
The new Free Directory Submission sites list is a good idea. It can also help you increase the authority of your website and improve its organic ranking.
<a href="https://godsofseo.com/high-pr-directory-submission-site-list/">Free Web Submissions</a>
<a href="https://godsofseo.com/high-pr-directory-submission-site-list/">Directory Submission Sites</a>
<a href="https://godsofseo.com/">Free Submission site</a>
<a href="https://godsofseo.com/high-pr-directory-submission-site-list/">Free Directory Submission Sites</a>
<a href="https://godsofseo.com/high-pr-directory-submission-site-list/">Directory Submission Sites List</a>
<a href="https://godsofseo.com/high-pr-directory-submission-site-list/">Directory Submission Sites in India</a>
#25283 | Gods of Seo dnia sierpień 04 2022 07:24:19
The new Free Directory Submission sites list is a good idea. It can also help you increase the authority of your website and improve its organic ranking.
Free Web Submissions
Directory Submission Sites
Free Submission site
Free Directory Submission Sites
Directory Submission Sites List
Directory Submission Sites in India
#25284 | Gods of Seo dnia sierpień 04 2022 07:25:06
Question and Answer Sites are jam-packed with important information that allows users or readers to get a higher level of awareness and information in a shorter amount of time.
Question and Answer Websites | Question and Answer Sites | Question and Answer Sites List | Question Answer Sites | Question and Answer Sites For seo | best question and answer websites
#25285 | Fiftyshadesofseo dnia sierpień 04 2022 07:26:39
Writing an article and distributing it to third-party websites that enable free article submission is an Off-Page SEO approach. This approach can be used to establish a dofollow or nofollow backlink to your website.
Article Submission Sites | Free Article Submission Sites | dofollow article submission sites | Article Submission Sites With Instant Approval |
instant approval article submission sites | High Da Article Submission Sites
#25286 | Max Henty dnia sierpień 04 2022 10:46:29
#25287 | garmin express dnia sierpień 04 2022 11:58:37
[list=1]
[*]On your computer, go to garmin.com/express.
[*]Select an option: To view the system requirements and verify the Garmin Express application is compatible with your computer, select System Requirements. ...
[*]Open the downloaded file, and follow the on-screen instructions to complete the installation.
[/list]
#25288 | Stanford Global Attestation se dnia sierpień 04 2022 17:21:12
https://attestati...rvices.ae/
Stanford Global Attestation Services
We have a highly experienced & passionate legalization team for unique documents attestation who takes care of our services locally and globally. We offer the best and most competitive quotes for Certificate Attestation, Apostille, UAE Embassy attestation, and Legal Translation services to help drive the success of the requirement, whether it is for employment, visa, or business setup. We stand for excellence and uniqueness. We are happy to be the point of contact for all your documents attestation needs
#25289 | Автовыкуп dnia sierpień 04 2022 22:29:40
Срочный выкуп авто

Шопки каров – справедливое предложение чтобы водителей, которые рассматривают эвентуальность торговли свой в доску автомобиля. Наш брат предлагаем различные виды и стремительное снятие наличных.
<a href=https://vykup-avtomobilej-srochnyj.space/>Срочный выкуп авто</a>
#25290 | Автовыкуп dnia sierpień 04 2022 22:30:23
Срочный выкуп авто

Покупка каров – справедливое фраза чтобы водителей, кои рассматривают возможность продажи близкого автомобиля. Наш брат предлагаем разные виды и стремительное снятие наличных.
<a href=https://vykup-avtomobilej-srochnyj.space/>Срочный выкуп авто</a>
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przetłumacz stronę


22,561,764 unikalne wizyty
Electro-Info Niebieska
E-I Electro-Info
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2022 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.